Смостални синдикат запослених у комунално стамбеним делатностима Србије саопштава да ће сав терет економске кризе у Србији, по свему судећи, носити само комунални радник, за кога једино у 2018. години није предвиђено повећање зарада.
Иако свакодневно мерлјив и видлјив, посебно током временских непогода и великих хаварија, рад комуналаца је најчешће потцењен и то од стране државе која би требало да води рачуна о свим својим грађанима. Посебно због чињенице да комунални сектор пуни буџет и сам исплаћује зараде, које се од 2009. године константно смањују.
Просечна зарада комуналних радника је за 17 одсто мања од просека у Републици, а 27 одсто нижа од примања у јавном сектору, док чак 25 одсто запослених прима зараду у висини „минималца“. Наставите са читањем
Месечне архиве: новембар 2017
Самостални синдикат културе Србије најавио протест
Самостални синдикат културе Србије и Грански синдикат културе, уметности и медија Независност одржаће 5. децембра у 12 часова јавну седницу испред Владе Србије, док ће сутрадан, 6. децембра, од 12 до 13 часова, запослени обуставити рад у свим установама културе Србије.
То је одлучено на заједничкој седници два синдиката, након што је председница Владе Србије Ана Брнабић објавила да ће повећање од 10 одсто добити само установе које се финансирају из републичког буџета, док ће 9.570 запослених који се финансирају на локалу добити само пет одсто.
Оваквим ставом влада крши законе и Устав, што синдикати неће дозволити и бориће се свим средствима да сви запослени у култури Србије имају исти третман.
Два синдиката су тим поводом данас сазвала конференцију за новинаре, на коју се одазвао само новинар РАДИО БЕОГРАДА 2, док остали медији нису смели или нису хтели да упознају јавност о овом догађају. Наставите са читањем
Давно зарађене плате чека преко 100000 радника
Удружење бивших радника фабрика у стечају „Солидарност” почело је с Градским већем Савеза самосталних синдиката Новог Сада да евидентира некадашње запослене у предузећима у друштвеној и државној својини код којих је отворен или окончан стечај на подручјима града Новог Сада и општина Беочин, Сремски Карловци, Жабалј, Темерин и Србобран, у циљу покретања поступка и наплате од државе радничких потраживања у стечајним поступцима.
Да би остварили право на неисплаћене зараде с обрачунатом каматом, бивши запослени треба да потражују новац од предузећа у којем је стечај покренут или окончан у последње најмање три године.
Председник „Солидарности” Данило Обрадовић подвлачи да се та акција не односи на раднике из неуспелих приватизовнаих предузећа који после стечаја нису намирили заостала примања.
“Треба да нам се јаве само некадашњи радници из фирми у којима није било власничке трансформације па су као државне или друштвене отишле у стечај”, каже Обрадовић.
У општини Кула има чак пет таквих предузећа: Фабрика штофова, „Угостителјство” у Црвенки, „Јединство” у Крушчићу… у стечају су бар десет година, а око пет стотина радника има правоснажне судске пресуде и потражује око 150 милиона динара. У општинама Кикинда, Чока, Нова Црња, Нови Кнежевац око 700 радника чека на заостала примања, а међу њима су и радници из некадашње Индустрије меса „Чока”. Наставите са читањем