Криза се сузбија инвестицијама а не мерама штедње

itchertОрганизационо, кадровско и програмско јачање синдикалних и послодавачких организација, у циљу што компетентнијег и релевантнијег учешћа у социјалном дијалогу, представља насушну потребу. У том процесу веома је важно успостављање међусобног поверења партнера јер је то услов за јачање социјалног дијалога како на националном тако и на локалном нивоу – каже за Данас Патрик Ичерт, заменик генералног секретара Европске конфедерације синдиката.
Ичерт је недавно учествовао на регионалној конференцији „Промоција и јачање социјалног дијалога“ у Београду у организацији Европске конфедерације синдиката, Европске асоцијације послодавачких удружења, Европског центра послодаваца и јавних предузећа и Европског удружења занатлија, малих и средњих предузећа.

На том скупу су учествовали представници репрезентативних синдиката и удружења послодаваца из Србије, Црне Горе и Македоније.
– Европска конфедерација синдиката даје пуну подршку својим чланицама у Србији, Савезу самосталних синдиката Србије и Уједињеним гранским синдикатима „Независност“ у њиховој борби да буду признати и третирани као равноправни социјални партнери у складу са конвенцијама и препорукама Међународне организације рада и другим актима Европске уније. Сходно томе, ми ћемо током фебруара у Београду отворити своју канцеларију која ће имати задатак да свеобухватно сарађује са нашим чланицама и свим другим партнерима. Канцеларија ће бити надлежна не само за Србију већ за простор и наше партнере широм некадашње Југославије – наводи Ичерт.
Он истиче да су на одвојеним и заједничким сесијама синдикати и послодавци из свих земаља учесница, као и сваке земље појединачно, дискутовали о стању социјалног дијалога у својим земљама, институционалној основи за његово успостављање и одвијање, формирању и функционисању трипартитних органа и радних тела, као и свим облицима бипартитног социјалног дијалога, посебно колективном преговарању и закључивању колективних уговора на свим нивоима. Скупу је присуствовао и Оскар Бенедикт, представник Европске уније у Србији.
Заменик генералног секретара ЕКС је изразио жаљење што на скупу нису учествовали, иако су били позвани, представници Владе Србије и ресорног Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања. Оцена учесника скупа је да су надлежни у Србији на тај начин дали до знања да не поштују социјални дијалог и показали како се односе према социјалним партнерима и дијалогу, као једном од основних критеријума у процесу придруживања Европској унији.
Ичерт, који важи за одличног познаваоца привредних, друштвених и синдикалних кретања у Европској унији, истиче да широм Старог континента траје офанзива на права радника, али да се јављају и први озбиљнији знаци отпора радништва неолибералној стратегији штедње. – Када говоримо о томе, посебно треба нагласити план Европске конфедерације синдиката за економски опоравак Европе заснован на крупним инвестицијама из средстава ЕУ који је делимично укључен и у планове нове Комисије на челу са председником Жан-Клод Јункером. Европска конфедерација синдиката наравно није против реформског процеса, међутим, економска криза се никако не може победити само мерама строге штедње. Потребно је повећати потрошњу и куповну моћ становништва, а да би се то урадило, потребна су нова улагања у производњу, а Европска унија располаже средствима за те потребе. На тај начин би се смањила незапосленост, нарочито младих људи, а то је један од најозбиљнијих проблема са којима се данас суочава Европска унија – каже Ичерт.
Он додаје да су нове инвестиције начин да се и Србија избори са проблемима које намеће светска економска криза, али да иако су улагања потребна, не треба инсистирати на њима по сваку цену.
– Стране инвестиције су потребне Србији. То је сасвим јасно. Међутим, када је реч о инвеститорима који долазе ван Европе, од њих треба тражити да морају да поштују европске стандарде кад је реч о правима и положају запослених. Ти критеријуми никако не смеју да се снижавају науштрб радника – закључује Ичерт