ДАЉЕ РУКЕ ОД ПРАВА НА ШТРАЈК

index 1Генерално веће Међународне конфедерације синдиката (МКС) одлучило је да 18. фебруара покрене велику акцију за заштиту права на штрајк, које је све чешће на удару послодавачких групација широм света, па и унутар Међународне организације рада (МОР).
Тог дана ће синдикати широм света на најразличитије начине својим социјалним партнерима (чије је понашање све мање социјално и партнерско) ставити до знања да око нечега што представлја темелј савремене правне и демократске државе не може бити цењкања.
Свакоме је оставлјено да 18. фебруар обележи према сопственом нахођењу. Биће издавана саопштења у којима ће се чланству објашњавати права природа спора око права на штрајк; организоваће се скупови на радним местима; запослени и грађани биће позивани да узму учешћа у манифестацијама на којима ће поред синдикалних вођа говорити и представници власти, правосуђа и група за одбрану лјудских права; интензивираће се процес лобирања чланова влада и посланика; организоваће се протестни скупови пред здањима влада које ограничавају право на штрајк, као и пред послодавачким удружењима који те насртаје на права запослених подстичу или подржавају; спровешће се кампања у медијима како би се са проблемом упознала шира јавност…Важна подршка сидникатима стигла је од посланика друге по снази посланичке групе у Европском парламенту, „Социјалиста и демократа“.
У изјави датој поводом предстојеће манифестације, посланици европске левице тврде да успешна привреда не може да се гради без јачања односа између социјалних партнера, изградње чврстих правила у сфери индустријских односа и јачања радничке партиципације. Саставни део модерног производног механизма је и право на штрајк, неопходно да би се сузбиле манипулације послодаваца и обезбедили човечни услови рада. На несрећу, кажу посланици, криза је довела до слаблјења радничких права, социјалног дијалога и улоге синдиката. Тако је и могло да се догоди да у Шпанији неколико радника очекује судски процес и високе затворске казне само зато што је штрајковало! А без тога се не може: без права на штрајк, каже се у изјави, „колективно преговарање се претвара у колективно просјачење“