Нема позитивних ефеката закона о раду

zorpГодину дана од почетка примене новог Закона о раду, послодавци оцењују да је тај закон донео бољи привредни амбијент и ефикаснији рад, при чему није дошло до масовних отпуштања радне снаге, како су то најављивали синдикати, а синдикати остају у уверењу да је тај пропис смањио права запослених и унео већу несигурност.
Секретар Већа Савеза самосталних синдиката Србије Зоран Михајловић тврди да анализа тог синдиката показује да позитивних ефеката новог Закона о раду нема.
“Нема инвестиција, права запослених су смањена, зараде такође, није се побољшало запошљавање, изгубљен је и онако низак ниво социјаног дијалога, изгубљено је много колективних уговора”, рекао је он.
Михајловић је подсетио да су новим законом сви раније потписани колективни уговори стављени ван снаге, па су синдикати убрзано морали да уђу у преговоре са послодавачким организацијама за потписивање нових колективних уговора.
„Ти преговори иду отежано. Врло тешко ћемо доћи до потписивања нових гранских колективних уговора у реалном сектору“, навео је он.
Упитан да прокоментарише чињеницу да последица овог закона ипак нису велика отпуштања, што су синдиакти најављивали у време када је закон доношен, Михајловић је рекао да синдикати нису ни очекивали да ће се десити „хистерија отпуштања“.
Михајловић каже да је свеједно незапосленост и даље велика, а чињеницу да је званично стопа незапослености у паду објашњава методом статистичког рачунања, према којој се свако ко је у радном односу један сат у току године, више не сматра незапосленим.
Извршни секретар синдиката УГС Независност Злата Зец, такође, не види било какве позитивне ефекте новог Закона о раду, тврдећи да је оно што се у јавности представља добро, попут раста запослености, заправо игра статистике.
Она није дала одоговор на питање има ли података који би оправдали страховања синдиката да ће доћи до већег броја отказа, указујућу, уместо тога, да није дошло до раста запослености.
Зец, такође, у негативне ефекте закона убраја, како каже, готово потпуно укидање колективног преговарања.
„Ми закључујемо колективни уговор са Унијом послодаваца, која окупља пет одсто запослених, и то се односи само на тај проценат запослених код тих послодаваца. А преговарамо месецима, годинама и то је залудан труд. Мислим да је ту велика грешка направљена“, истакла је Зец.
Скупштина Србије усвојила је измене Закона о раду 18. јула прошле године, а закон је ступио на снагу 29. јула 2014.
Извор:Тањуг