Поштовани, Синдикат правосуђа Србије поздравља вашу намеру да уредите систем плата у јавном сектору. Међутим, не можемо да аплаудирамо само намери, јер садржина радне верзије закона о систему плата у јавном сектору није у складу са намером. Због тога Синдикат правосуђа Србије остаје при свом ставу и захтева од вас да повучете из јавне расправе наведену радну верзију и сачините нову, уз активније учешће синдиката, која ће одговарати стварном стању и процесу промена.
Наиме, из предложене радне верзије произилази:
да је ова радна верзија наставак процеса консолидације јавних финансија и да се надовезује на претходне законе о солидарном порезу, смањењу плата и пензија и рационализацији;
да је јавни сектор различито дефинисан у верзији закона о систему плата у односу на претходно наведене законе, односно нису прецизно дефинисани чиниоци јавног сектора;
да су јавна предузећа, познате и непознате агенције, као и функционери изузети из уједначавања плата, односно њихово уређење одложено је за годину дана;
да је за годину дана одложено и усклађивање плата у Војсци, полицији, БИА, општинама, покрајинским органима, као и посебним организацијама у оквиру министарстава,
да у верзији постоји само основица за обрачун зарада али не и коефицијенти.
Сматрамо да би први корак у консолидацији јавних финансија требало да буде, ако је то сврха доношења закона, прецизно навођење свих корисника јавних финансија и идентификација расипника. Након идентификације, расипнике народних пара требало би зауздати до доношења делотворног закона. Иако разумемо потребу функционера да живе комотно, лагодно, луксузно и без одговорности, сматрамо да ни они не би требало да буду изузети. На пример, могле би се уједначити накнаде за обављање одборничке дужности, као и чланство у управним, наџорним и другим одборима, саветима, комисијама…
Сматрамо да је наш захтев за повлачење радне верзије закона о систему плата у јавном сектору оправдан због тога што нису обухваћене агенције, као и јавна предузећа која праве огромне губитке у пословању, које ви претварате у јавни дуг који сви остали, ни криви ни дужни, враћају. С обзиром на то да их нисте обухватили, имамо пуно право, као и основа, да сумњамо да не желите да остварите циљ који сте прокламовали пре него што је закон стављен у јавну расправу. Из оваквог закона једино што се транспарентно види јесте да не постоји политичка воља да се стане на пут том расипништву о туђем трошку. Не можемо да верујемо да сте их изузели због „меког срца“ а да за то немате разлоге, јер су они узрок невоља и принудне штедње.
Предлажемо, за почетак, да ограничите примања и трошкове изузетих, да у нову верзију закона одредите основицу која неће бити нижа од минималне цене рада, одредите коефицијенте по стручној спреми и заједничке ствари решите на јединствен начин (прековремени рад, јубиларне награде, солидарне помоћи, накнаде за боловање…), а специфичности посебним законима. Нелогично је да запослени у јавном предузећу на име јубиларне награде прими износ у висини годишње плате судског службеника. Или, на пример, да председник месне заједнице или члан савета месне заједнице прима плату у висини професорске.
И на крају, а у прилог претходно наведеног, цитирамо премијера: „Ово нама намеће питања о којима морамо да размислимо – да ли се исплати бити поштен и одговоран, испуњавати своје обавезе, а да за то не будете награђени или је боље да не испуњавате ништа, а да будете награђени.“
Још увек с поштовањем, уз срдачан поздрав и молба да не размишљате споро и дуго, јер запослени у правосуђу одбијају да буду дежурна и узалудна жртва пропалих и привидних реформи.
Председница
Слађанка Милошевић