ВЛАДА СРБИЈЕ
За Александра Вучића, председника Владе
и Николу Селаковића, министра правде
Поштовани,
Републички одбор Синдиката правосуђа Србије је због најављеног отпуштања запослених на одређено време, а на захтев чланства, донео одлуку о Штрајку упозорења који ће се одржати 11. јануара 2016. године, у временском периоду од 12.05 до 13.05 часова.
Према нашем мишљењу, сматрамо да одлука о отпуштању запослених на одређено време није оправдана и није донета на основу детаљне анализе потреба посла. Она није у складу ни са потребама грађана, бројем носилаца правосудних функција, као ни са обимом посла, односно бројем предмета у раду. Зато предлажемо да се одлука о отпуштању запослених на одређено време стави ван снаге док се не предузму претходно предложене мере а након тога донесу правилници о систематизацији радних места. Поред тога, годинама уназад драстично се крши закон и злоупотребљава рад на одређено време што је, признаћете, недопустиво баш у правосуђу. Радници на одређено време раде дуги низ година што значи да обим посла није увећан привремено него трајно. Највредније што држава има су људи, без обзира на то где и шта раде, и они нису статистички бројеви!
Синдикат правосуђа Србије поздравља усвајање Закона о заштити права на суђење у разумном року. Међутим, наглашавамо да ће Закон о заштити права на суђење у разумном року, без дилеме, повећати обим посла ионако преоптерећеног правосуђа. Према речима нашег министра, у судовима постоји 1,6 милиона старих предмета а то значи да ће, потенцијално, бити 1,6 милиона оправданих приговора грађана. Нажалост, основни разлог грађана за подношење приговора неће бити убрзање поступка већ новчана накнада прописана у том закону у висини од 300 до 3.000 евра. Другим речима, постојећи број запослених обрађиваће тај евентуални број од 1,6 милиона нових предмета у виду приговора на повреду разумног рока јер је рок за одлучивање по приговору два месеца. И док се буду решавали предмети-приговори, у другим предметима ће наступати нове повреде разумног рока пошто неће имати ко да их обрађује.
Јасно је нама да је држава доношењем овог закона, на неки начин, и сама признала да је одговорна за одуговлачење, узимајући у обзир да је у последњих неколико година два пута смањивала број запослених, два пута мењала мрежу судова и увела тужилачку истрагу због чега су се предмети селили из града у град, из суда у суд, од једног до другог судије или судског већа, што је у знатној мери утицало на прекорачење рокова. Све ово указује на то да би било јефтиније за државу да задржи запослене који раде и живе на одређено време, чак и да их прими у стални радни однос за плату од 27.000 до 30.000 динара, него да исплаћује предвиђене казнене накнаде за прекорачење разумног рока.
Због свега претходно наведеног, очекујемо састанак на којем бисмо укрстили аргументе и заједнички пронашли разумно решење које ће побољшати функционисање правосуђа. Датум и време одредите ви, с тим што вас молим да то буде у што краћем року, односно пре почетка штрајка.
С поштовањем, срдачно вас поздрављам.