Продаја Телекома, која ће бити брза и брутална, представљаће само један, али значајан у низу погрешних потеза неодговорне економске политике, којом је „поједена“ наша, али и озбиљно угрожена будућност наредних генерација.
Када страни капитал постане већински у Телекому, једно од највећих и најпрофитабилнијих српских предузећа мораће да смањи број запослених, биће повећане цене телекомуникационих услуга и смањена улагања. То ће аутоматски обезбедити већу ефикасност пословања нових власника, али од тога Србија неће имати ништа, јер ће профит бити пребациван у иностранство.
То је општи закључак трибине под насловом „Зашто треба спречити продају Телекома Србије“, коју су организовали Самостални синдикат Телекома Србије и Савез самосталних синдиката Србије.
Професор Јован Душанић је указао да се Влада Србије, најновијим аранжманом са ММФ-ом (потписаним Меморандумом), обавезала да прода Телеком, „који је природан национални ресурс и обезбеђује високе приходе и значајан профит за земљу“.
„Телеком Србија успешно послује и добро се носи на тржишту, упркос конкуренцији у мобилној и фиксној телефонији, од које има много већи приход, профит и инвестиције. Добар део буџетског прихода Србија остварује од Телекома, а поред тога ова компанија има и значајна улагања у области науке, културе, уметности, образовања, здравства, спорта..“, истакао је Душанић.
Он је упозорио да, уколико продаја Телекома успе, брзо ће на ред доћи све оно што је још преостало за продају – ЕПС, Србијашуме, Србијаводе, земљиште…
„Али, шта ћемо после, када све распродамо?“, запитао је професор Душанић.
Некадашња министарка телекомуникација, проф. др Александра Смиљанић прецизирала је да је нето добит од Телекома прошле године била 15 милијарди динара, а да се ове године очекује 37 милијарди.
Подсетивши да су Србија и њени грађани деценијама улагали у то предузеће, она је казала да ће страни купац, осим што ће износити профит из земље и тиме избећи плаћање пореза у Србији, ангажовати и своје добављаче, па ће тако домаће фирме изгубити послове.
„Уз то, продајом Телекома је угрожена и безбедност државе, јер онај ко буде поседовао фиксну инфраструктуру, имаће приступ свим информацијама“, упозорила је Смиљанићева. Адвокат Бранко Павловић сматра да је страни интерес суштински доминантан код нас и да за њега раде све партије у српском парламенту, када дођу на власт.
Он је, као пример, навео да је својевремено Томислав Николић, садашњи председник Србије, као опозициони лидер потписао кривичну пријаву против тадашње власти, односно „зликоваца који хоће да продају Телеком“.
„На ред ће доћи и ЕПС, али тек када буду завршили посао са Телекомом, јер неће да дозволе да се два велика синдиката у тим предузећима удруже у заједничкој борби против продаје та два гиганта“, указао је Павловић.
Оценивши да се грађани Србије морају борити против целокупног концепта који спроводи ММФ, Павловић је поручио синдикатима да формирају посебно координационо тело, у које ће бити укључене све патриоте у заједничкој борби против продаје ресурса ове земље.