Више од шест месеци после потписивања Споразума са Владом Србије и прекида штрајка, реализација ставки из тог документа и даље не функционише, па је нови штрајк просветних радника све изгледнији, каже председник Синдиката образовања Србије Бранислав Павловић.
Павловић је на конференцији за новинаре истакао да су синдикати просвете, приликом изласка из штрајка, потписали споразум, где се влада обавезала да ће сви запослени добити једнократну помоћ у току ове године, преноси Тањуг.
Према његовим речима, та једнократна помоћ у износу од око 7.500 динара, запосленима би много више значила него повећање плате, која је, како је рекао, за око 11 одсто мања од републичког просека.
Синдикати су тражили да та помоћ буде исплаћена пре одласка на годишњи одмор, али је ресорни министар тада рекао да је боље да то буде пре почетка школске године, а после тога је „он на то заборавио и сад се прича само о повећању плата и пензија“.
„Јуче смо имали консултативни састанак председника синдиката и договорили смо се да кад прође ово око почетка школске године и када се распореде технолошки вишкови, до 15. септембра, поново ћемо се састати и донети одлуку да ћемо вероватно ући у штрајк који се може очекивати у октобру, пре свега због непоштовања споразума“, нагласио је Павловић.
Истиче да ће се председници синдиката договорити о томе да ли ће то бити једнодневни штрајк или протест.
Павловић је подвукао да ситуација у просвети никада није изгледала неизвесна и драматична као ове године и нагласио да је један од разлога за то избор сарадника министра Срђана Вербића, који, како је навео, „немају нити животног, нити радног искуства“.
„Поставља се питање зашто су уклоњени са својих радних места из Министарства просвете одлични професионалци, попут Зорана Костића или Богољуба Лазаревића“, рекао је Павловић.
Каже да је нови хаос настао и доношењем, па повлачењем Правилника о ценама услуга и да директорима није јасно како да распореде запослене, јер је, како наводи, намера министарства да још ради на измени тог правилника.
Павловић је и као велики проблем апострофирао и Закон о одређивању максималног броја запослених у јавном сектору, посебно члан 20 тог закона, у коме је предвиђено да запосленом у јавном сектору престаје радни однос када наврши године живота и стаж осигурања, прописан Законом за одлазак у старосну пензију.
„То значи да жене са навршених 60 година и шест месеци живота и мушкарци са навршених 65 година морају да се пензионишу, а како ће се то одразити на просвету, где колегинице чине око 70 одсто запослених и бар три до четири хиљаде запослених, тешко је претпоставити“, каже Павловић.
Додаје да је то „чиста дискриминација женског пола“, јер, како је рекао, наводно им се дају могућности да се изједначе са мушкарцима, а то се укида.
„Овај закон је противуставан и у колизији је са законом о пензијском и инвалидском осигурању, нека наша дужност је да се против тога бунимо, ово је тешка дискриминација, а не знам како ће се то одразити – ко оде у пензију, његово место не може да се попуни“, нагласио је Павловић