Потпредседник Савеза самосталног синдиката Србије Душко Вуковић изјавио је данас да су у Србији ретке компаније које немају регистрованих повреда на раду и које поштују све законе о безбедности на раду.
Учествујући у раду конференције „Размена добре праксе – смањење повреда на раду“, која се одржава у оквиру Европске недеље безбедности и здравља на раду, он је нагласио да је много више оних који сматрају да је улагање у заштиту на раду непотребан трошак.
СССС се и ове године, као и до сада, придружује обележавању европске неделје БЗНР, али и свим привредним субјектима и институцијама у промовисању добре праксе.
„Пре свега добре праксе која подстиче напредак у култури здравлја и сигурности на раду. У том смислу овогодишњу главну тему на европском нивоу, ставлјања у фокус умањење стреса на радном месту посматрамо као део неопходног подизања нивоа свести радника и грађана Србије о значају здравлја и безбедности на раду“, рекао је Вуковић.
Према његовим речима, ретке су компаније, али их, на срећу, има све више, које су успеле да испуне све наведене аспекте здравлја и социјалног благостања и које су достигле стопу несрећа од 0%, поштујући закон, улажући у област заштите запослених, чак, финансирајући рекреацију и бањско лечење.
Такође, одговорни послодавци улажу и у превенцију, упознавање и едуковање радника како би постигли максималну безбедност и здравлје својих запослених. И такве послодавце треба истицати и стимулисати.
„На жалост, још има оних послодаваца који улагање у безбедност и здравлје посматрају као неоправдано умањење свог профита, а заштитну опрему као непотребан трошак. За њих сазнамо често из медија, што иде у прилог тези да нам је неоходно да инспекције непрекидно контолишу и кажњавају такве послодавце. Али и да казне буду много драстичније. Овај проблем је нарочито изражен у предузећима која још увек, а због себичног увећања профита, на уштрб радника и државе, раднике не пријавлјују. Такви радници су нарочито угрожени“, указао је Вуковић.
„Ширење, јачање сигурносне и здравствене културе треба да подстакне стална комуникацију између појединаца и институција. Томе ће пре свега допринети да се усвојени закони без изузетака примењују, и да нема заштићених појединаца и предузећа, која осведочено репродукују лошу праксу“, закључио је Вуковић.
Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Александар Вулин је изјавио да је број људи који су погинули на радном месту у Србији смањен са 36 на 30 у овој години у односу на прошлу.
Он је казао да се у протеклих неколико година смањује број трагедија на радном месту, али да то још није задовољавајуће и да се на превенцији тога мора још доста радити.
„Свака смртна повреда на раду, када се уради анализа је могла да се избегне. Када инспекција изађе на терен, утврди да је то углавном из разлога недостатка опреме и недовољне обуке“, нагласио је Вулин.
Он је додао да је висок проценат повреда на раду, углавном, тамо где људи раде непријављени и “на црно” и ту је, по правилу, реч о непознавању елементарних прописа о безбедности на раду.
„Улагање у безбедност и зашиту на раду није трошак већ инвестиција и за радника и за послодавца“, нагласио је он.
Према његовим речима, превенција је у целом овом послу најважнија и због тога се доноси закон о безбедности и здрављу на раду којим је предвиђено да лица која се баве заштитом на раду морају да имају одговарајућу стручну спрему и лиценцу која се издаје на пет година, али и да се тим послом баве две, а не као до сада једна особа.