Представници синдиката и послодаваца у Социјално економском савету сматрају да је предложени Нацрт закона о платама у јавном сектору у основи неопходан, али да има недостатака које би требало отклонити, те је због тога договорено формирање радне групе која ће се тим послом бавити.
Недостаци се, пре свега, односе на чињеницу да поједине одредбе предложеног закона укидају одређена права која предвиђа Закон о раду, али и колективно преговарање, што је за синдикате потпуно неприхватљиво, рекао је на конференцији за новинаре председник Самосталног синдиката здравства и члан СЕС-а, Зоран Савић.
Он је нагласио да синдикати, такође, нису задовољни, јер се предложени закон о платама не односи на све запослене у јавном сектору, наводећи да су изузета јавна предузећа, јавне агенције, функционери, полиција, војска…
Савић је нагласио да је познато да су јавна предузећа углавном губиташи, те да је несхватљиво зашто се и њихове плате нису нашле у предлогу закона.
Месечне архиве: октобар 2015
ШТРАЈК
Размена добре праксе – смањење повреда на раду
Потпредседник Савеза самосталног синдиката Србије Душко Вуковић изјавио је данас да су у Србији ретке компаније које немају регистрованих повреда на раду и које поштују све законе о безбедности на раду.
Учествујући у раду конференције „Размена добре праксе – смањење повреда на раду“, која се одржава у оквиру Европске недеље безбедности и здравља на раду, он је нагласио да је много више оних који сматрају да је улагање у заштиту на раду непотребан трошак.
СССС се и ове године, као и до сада, придружује обележавању европске неделје БЗНР, али и свим привредним субјектима и институцијама у промовисању добре праксе.
„Пре свега добре праксе која подстиче напредак у култури здравлја и сигурности на раду. У том смислу овогодишњу главну тему на европском нивоу, ставлјања у фокус умањење стреса на радном месту посматрамо као део неопходног подизања нивоа свести радника и грађана Србије о значају здравлја и безбедности на раду“, рекао је Вуковић. Наставите са читањем
УДОВИЧКИ: ПРОДУЖИТИ УГОВОРЕ ПОСЛЕ 12.ОКТОБРА
УСТАВНИ СУД 8. X 2015. СУСПЕНДОВАО ОДЛАЗАК ЖЕНА СА 60,5 ГОДИНА СТАРОСТИ У ПЕНЗИЈУ ПО СИЛИ ЗАКОНА!
Министарство државне управе и локалне самоуправе упутило је допис свим министарствима у коме изражава свој став да је неопходно да сви организациони облици понуде запосленима који испуњавају услове за старосну пензију споразум о наставку радног односа до доношења акта којим се утврђује максималан број запослених, односно за онај временски период у коме ће организациони облик након доношења овог акта моћи да сагледа потребе обављања свих функција у новој организацији.
Изузетно, ако је и без акта о максималном броју, у складу са планираном рационализацијом и променом унутрашње организације, могуће у овом тренутку сагледати послове који ће се изменом систематизације укинути или на њима смањити број извршилаца, може се раскинути радни однос запосленима који раде на тим пословима а који испуњавају услове за пензију ако се тиме неће онемогућити или умањити извршавање послова које организациони облик обавља. При оваквом поступању нарочито се мора водити рачуна да се раскидом радног односа постижу ефекти рационализације броја запослених и да се исти морају одразити у актима о систематизацији који ће бити предмет провере и давања сагласности у складу са законом.
7октобар- Светски дан достојанственог рада
5. Октобар, Међунородни дан наставника
Да се чује, јасно и гласно, глас радничког покрета у УН ! (25 Септембар 2015)
Председница Интернационале Образовања /Едуцатион Интернатионал/ Сузан Хопгоод заузела је централно место у УН, на самиту СДГ у име радничког покрета, 25. Септембра 2015., и рекла је
“Поносна сам да будем представник светског синдикалног покрета у овом одлучујућем тренутку.
Синдикални покрет има важан разлог постојања ради борбе против сиромаштва и његовог искорењивања, смањења неједнакости, борбе за достојанствен рад, социјалну заштиту и права жена, за заштиту јавних служби и инфраструктуре и побољшање фискалне политике и плата.
У ствари, често смо били водећа снага исправљања неправди, тамо где су наше владе покушавале и смањивале наша права.
Амбициозна. Свеобухватна. Незапамћена. Само неколико речи које смо чули описују одрживи развој циљева. На пример, први пут се свет позива на слободно и квалитетно основно и средње образовање за све, са квалификованим наставницима у сигурном окружењу. Будуће генерације ће нам захвалити за одржано обећања које данас дајемо.
Али сада долази још тежи период – период постизања ових циљева, где СДГ недостају обавезе за спровођење циљева кроз финансирање и прогресивне јавне политике, као и здрав оквир одговорности, јер :
Дела нису речи! Наставите са читањем