Месечне архиве: септембар 2015

Кршење одредаба закона о раду

VLADA-SRBIJAМИНИСТАРСТВО ЗА РАД, ЗАПОШЉАВАЊЕ
БОРАЧКА И СОЦИЈАЛНА ПИТАЊА
Г. Александар Вулин, министар
ИНСПЕКТОРАТ ЗА РАД
Г. Бојан Јоцић, директор

ПРЕДМЕТ: Кршење одредаба Закона о раду
Послодавци не исплаћују зараде запосленима (чл.12)
и не достављају обрачун зараде и накнаде зараде (чл. 121)

Поштовани,
Послодавци у Србији масовно крше Закон о раду, тако што не исплаћују зараде и не достављају запосленима обрачун зараде и накнаде зараде („платни листић“).
Наиме. према чл. 12 Закона о раду (цитат) „Запослени има право на одговарајућу зараду у складу са Законом и општим актом, односно уговором о раду“, а према чл. 121 „Послодавац је дужан да запосленом приликом сваке исплате зараде и накнаде зараде достави обрачун.”
Репрезентативне синдикалне централе у Србији, Савез самосталних синдиката Србије и УГС НЕЗАВИСНОСТ, имајући у виду праксу послодаваца у Србији и ранија кршења одредаба Закона о раду. још приликом израде новог текста Закона о раду, указивали су на могуће проблеме које могу донети „платни листићи“ као „извршне исправе”.
Прсдвиђања синдиката су се, нажалост, обистинила, те је сада постала масовна појава или правило да послодавци који не исплаћују зараде не дају ни обрачун – платне листиће, тако да запослени имају још већи проблем да остваре Уставом и Законом гарантовано право и наплате своја потраживања проистекла из радног односа. Наставите са читањем

Упитници за примену радног законодавства

logo_mУпитнике могу преузети председници синдикалних организација и исте доставити ССССАлексинац.

1УПИТНИК ЗА РАДНИКА
У ВЕЗИ СА ПРИМЕНОМ РАДНОГ ЗАКОНОДАВСТВА
РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ

2УПИТНИК ЗА ПРЕДСЕДНИКА СИНДИКАЛНЕ ОРГАНИЗАЦИЈЕ
У ВЕЗИ СА ПРИМЕНОМ РАДНОГ ЗАКОНОДАВСТВА
РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ

3.Упитник за стручне службе

4.УПИТНИК О СПРОВОЂЕЊУ ЗАКОНА О БЕЗБЕДНОСТИ И ЗДРАВЉУ НА РАДУ

Уставни суд полуга извршне власти

plakatОдбацивањем иницијативе Удружења синдиката пензионера Србије за оцену уставности Закона о привременом уређењу начина исплате пензија, Уставни суд се тешко огрешио о Устав Републике Србије и донео политичку а не правну одлуку.
Овај закључак произилази из саопштења Уставног суда које је без преседана у правној пракси цивилизованих држава. Из њега јасно произлази да судије нису ни оцењивале уставност Закона, већ су се упустиле у образлагање разлога законодавца за његово доношење и тиме практично постале полуга извршне власти. Поред тога што то није посао Уставног суда, одлука је и правно неутемељена, делом базирана на погрешним подацима и образлагана политичким и економским, а не правним аргументима.
Парадоксално је, такође, да Уставни суд није утврдио флагрантну мањкавост Закона, који већ у наслову указује на своју привременост, то јест, временску ограниченост, док у самом Закону није наведено до ког времена је то ограничење, те је из тог разлога Закон и формално-правно мањкав Наставите са читањем

Минималац пред уставним судом!

ustavni sudЗбог Одлуке Владе Србије да минимална цена рада за 2016. годину остане иста, тј. да износи 121,00 динара по радном часу, Савез самосталних синдиката Србије обратиће се Уставном суду, како би оценио уставност и законитост донете Одлуке, која је у супротности са одредабама Закона о раду.
Предлог репрезентативних синдиката, Савеза самосталних синдиката Србије и УГС „Независност“ о повећању минималне цене рада није прихваћен на Социјално-економском савету од стране Министарства финансија, Министарства за рад, запошлјавање, борачка и социјална питања и Уније послодаваца Србије, те је влада, једнострано, донела одлуку, која је више политичког карактера, да цена рада остане иста, тј. да износи 121,00 динара по радном часу.
Репрезентативне синдикалне централе, су аргументовано, у складу са чланом 112. став 3. Закона о раду (,,Сл. гласник РС”, број 24/05, 61/05, 54/09, 32/13 и 75/14), предложиле да минимална цена рада, без пореза и доприноса за обавезно социјално осигурање, за 2016. годину износи 143,55 динара („нето“ по радном часу).
Предлог Савеза самосталних синдиката Србије, имао је у виду да је планирана инфлација за 2016. годину у износу од 4,1%, те да би по том основу минимална цена рада, уколико се пође од наше предложене цене за 2015. годину (137,90 динара), за 2016. годину износила 143,55 динара.
Предлог за повећање минималне цене раде по радном часу нето, са садашњих 121,00 на 143,55 динара, Савез самосталних синдиката Србије образлажио је имајући у виду следеће чињенице: Наставите са читањем